Bina Yıkım Maliyeti

Bina Yıkım Maliyeti 

Bina yıkım maliyeti her kişinin aklında var olan sorulardan biri olmaktadır. Özellikle, kentsel dönüşüm ve tehlikeli binaların yıkılması işlemlerinin hızlanması ile beraber bina yıkım işlemine ilgi arttı. Türkiye’de yıkım sektörü çok gelişmiş bir sektör değildir. Bundan ötürü yıkım işleminin fazla olması, bilhassa bazı binalarda süre kısıtlamasının olması, kök şirketlerin yetişemeyeceği kadar iş yükü çıkartır. Çeşitli şirketlerde ise fiyat tamamıyla ucu açıktır. Yıkım sektörüne yapılan yatırımlar bina yıkım masraflarının artmasına neden olmuştur.

  Bina yıkım maliyetini etkileyen en mühim nokta ise hurdadır. Binanın içerisinde geri dönüşüm malzemesi çok fazla ise bina yıkım prosedürü son derece ucuza mal olur. Eğer ki geri dönüşüm malzemesinin az olması halinde, hurdanın bina yıkım maliyeti etkisi de az olur. Bina yıkım şirketleri ile anlaşma yaparken hurda bölümünün konuşulması ve anlaşılması gerekir. Bina yıkım aşamasından önce demirbaş eşyanın sökülmesi halinde hurda maliyeti olarak yalnızca betonarmeden çıkacak hurda sayılır.

Bina Yıkım Maliyetlerini Etkileyen Faktörler


İnşaat sektörü basit bir sektör olarak görünse de yapım ve yıkım işlemlerinde pek çok izin alınması gerekir. Bu izinlerin içerisinde enkaz, hafriyat ve lüzumlu koşulların sağlanması gibi pek çok husus bulunur. Bunlar bina yıkım maliyetlerini etkileyen nedenler arasın yer almaktadır. Maliyet hesaplama efektif olan kalemler şöyle sıralanabilir;

  • Şantiye kurulumu,
  • Yıkım alanın hazırlanması,
  • İşçilik,
  • Ekipman hazırlanması,
  • Makine,
  • Nakliye,
  • Tasfiye
  • Geri dönüşüm ve ayrıştırma,
  • Yasal izin maliyeti,
  • İdari maliyet olarak sınırlanabilir.


Ayriyeten binanın yıkılması patlayıcı kullanılması, demirli ya da demirsiz bina olması, kat rakamı bina yıkım maliyeti durumunu etkileyen hususlar arasında yer almaktadır.

Bina Yıkım Maliyetleri Nasıl Hesaplanır?

Bina yıkım maliyetleri genelde tek brüt bir fiyata sahip değildir. Birçok etken göz önüne alınır. En uygun sistem şirketlerden fiyat istemektir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken nokta ise taşıma ve depolamadır. Bina yıkım sırasında çıkan enkazın taşınması gidecek yer birim ücretine göre çıkartılır.

 Ayrıca makinelerin taşınmasında bina mesafesi de efektifdir fiyat alırken genel fiyattan ziyade yıkım işleminin yapılacağı yapının pozisyonuna göre fiyat alınması tavsiye edilir. Bu durum işin uzmanlarının altını çizdiği oldukça önemli bir husustur. Her türlü bina yıkım konusunda firmamız size yardımcı olmaktadır.

Bir yanıt yazın

hemen ara