Bina Yıkım Hizmetleri

Bina Yıkım Hizmetleri

Toplumun can ve mal güvenliği ile çevre sağlık durumuna negatif etkileri olan binaların alakalı mevzuata göre yıkılması gerekir. Bina yıkım hizmetleri, alakalı yıkım kararına istinaden binanın ölçeği ve tipine uygun olarak yıkım işlemlerine göre belirlenmektedir. Kişi ve çevre koruma başta gelmek üzere güvenlik önlemleri sağlanarak izin verilmekte olan yıkım metotlarını ve geri dönüşüm esasları ile bina yıkım şirketimiz tarafından yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm ve Yıkım

Ülkemiz sınırları içerisinde 17 Ağustos depreminden sonra uygulama sahası genişleyen bir acil eylem planıdır. Öncelikli olarak 1. derece deprem kuşağında bulunan il ve ilçelerde afetler sonucu bir daha can kaybı yaşanmaması için alınacak bütün tedbirleri içerir. Afet tehlikesi altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki tehlikeli yapıları, sağlıklı ve güvenilir yaşama çevrelerine kavuşturmak nihai amaçtır. Bu amaca bina yıkım hizmetleri ile ulaşılmaktadır. Kentsel dönüşüm öncelikli deprem kuşağında bulunan nüfus yoğunluğu fazla olan illerde başlayarak bütün Türkiye’de uygulanmaya başlayacaktır. Başta büyük şehirler olmak üzere İstanbul ve ilçelerinde kentsel dönüşüme başlanmış olup çalışmalar hızla sürmektedir.

Bina Yıkım Teknikleri Nelerdir?

En çok kullanılmakta olan bina yıkım hizmetleri, çekme halatı ile yıkım, patlayıcı ile yıkım, lazer kesim ile yıkım, kat eksiltme ile yıkım ve ekskavatör ile yıkım teknikleridir. Çekme halatı ile yıkım prosedürü genellikle cami minaresi ya da binaların bacaları için tercih edilir. Patlayıcı ile yıkım prosedürü genel olarak etrafında yapı olmayan binaların yıkılmasında tercih edilir. Bina patlayıcı unsurlarla taşıyıcı bağlantılarından zayıf hale getirilir ve uygun bir zamanda gerek görülürse ses şiddeti ile yıkılarak işlem tamamlanmaktadır.

Lazer ile yıkım işlemi, sessiz yapılmak istenen bina yıkımında seçilmektedir. Etraftaki yapıların hassas yapılar olması, gürültü istenmemesi ve yıkımın çevreye zarar verme olasılığı üzerine bu teknik üstünde karar kılınır. Kat eksiltme ile yıkım işlemi, çok katlı binaların en üst katından başlayarak aheste aheste, kat kat yıkılması tekniğidir. Ekskavatör ile yıkım prosedürü ise ucuna takılacak bir aparat ile iş makinesini kullanarak yıkım yapılmasıdır. Altı kata kadar elverişli olarak kullanılabilir.

Bina Yıkımı Tekniklerinde Nelere Dikkat Edilir?

Bina yıkım hizmetleri ve tekniklerinin binanın çeşidine uygun metodun tercih edilmesine dikkat etmek gerekir. Bazen birden çok teknik aynı anda tercih edilir.

Bir yanıt yazın

hemen ara