Bina Yıkımı

Bina Yıkımı

Bina yıkımı inşaat alanında en riskli ve sistemli olması gereklilik gösteren işlemlerden birisidir. Özellikle kentsel dönüşüm olan mıntıkalarda, binaların depreme mukavemetli olmadığının belirlenmesi ile bina yıkımları yoğunlaşmaktadır. Bazen çok geniş çevrede aynı anda birden çok yıkım yapılmakta, deprem tehlikesi yüksek olan yerler çabuk biçimde dönüştürülmeye çalışılmaktadır.

Deprem tehlikesi denince akla ilk gelen kentlerden biri olan İstanbul bina yıkımı mevzusunda en çok isteğin geldiği bölgelerin başındadır. Bu sebepten gerek İstanbul gerekse öbür kentsel dönüşüm bölgelerinde yıkımların planlı biçimde yapılması, profesyonel operatörlerin olması, iş güvenliği tedbirlerinin alınması ve hafriyatın taşınması koordineli biçimde tasarlanmalıdır. 

Elbette bina yıkımı yalnızca deprem dolayısı ile kentsel dönüşüme maruz kalan yerlerde yapılmaz. Binasını yeni bir bina için yıkmak istemekte olanlar olabileceği gibi, işletme olarak değişik bir planlama ile yoluna devam edecek olan tesisler de dahil olabiliyor. Yıkılması istenen binalar için alakalı yerlerden izin alınması, çevresel güvenliklerin alınması mühimdir. Deneyimli hafriyat şirketimiz ile anlaşarak iş birliği yapmak ve bina yıkımında yardım almak tehlikeleri azaltacaktır. 

Bina Ne şekilde Yıkılmalıdır? 

Bina yıkımı mevzusunda uzman bir ekiple çalışmak ilk önce tercih edilmelidir. Binanın yıkılacağı alan çok ayrıntılı biçimde etüt edilmelidir zira kimi zaman yıkılacak bina sakin bir bölgede olabileceği gibi kimi zaman de yoğun bir alanda olabilir. Bu sebepten çevresinin iyice keşfedilmesi, etkilenecek öğelerin belirlenmesi icap eder. Bunu da profesyonel çalışan yıkım firmamız sağlayabilir. Yıkımda kullanılacak yöntemin belirlenerek bu yöntem kapsamında çalışılmasına riayet edilmelidir. 

Bina yıkımına başlamadan evvel alt yapı da ayrıntılı biçimde incelenmelidir zira takip eden sistemler içerisinde su boruları, kanalizasyonlar, elektrik kabloları ve doğalgaz tesisatları olabilir. Yıkılacak yapıya zarar verilebilecek bu alt yapı sistemleri bölgede olumsuzluk yaratabilir. Yıkımda ilk önce dikkat edilmesi gereklilik gösteren nedenler arasında bölgenin yaşamsal etkinliklerini ve temel gereksinimlerini önlememek olması gereklidir. 

Bina yıkım mevzusunda sektörün en tecrübeli şirketlerinden biri olarak, yıkım sonrası ortaya çıkacak malzemeden hurdaların ayrılması, arta kalan molozların taşınması ve genel temizlik işlerini büyük bir hassasiyetle yürütüyoruz. Yıkım alanında lüzumlu güvenlik tedbirlerini alarak, toz çıkmaması için sulama takviyesini de tüm prosedür seviyelerinde gerçekleştiriyoruz. Yıkım işleminin genel işleyişi önlememesi adına bütün çevresel önlemler alınarak, lüzumlu birimlerle iş birliği yapılır. 

Bina Yıkımında Yaşanabilecek Tehlikeler 

Tek katlı binalar dahil olmak üzere çok katlı çok katlı binaların dar bir çevrede yıkılması bariz riskler oluşturabilir. Binaların sert bir biçimde yıkılması etrafta bulunan öbür yapıların duvarlarına, temeline ve özel alanlarındaki yapılarına zarar verebilir. Bu sebeple yıkım öncesi keşif prosedürü uzmanlarımızın onayı ile yapılmakta ve alt yapı sistemlerinin hatları öğrenilerek oldukça dikkatli bir biçimde profesyonel bir prosedür ortaya konulmaktadır. Detaylar için 0532 775 86 19 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

hemen ara