Yıkım Firmaları

Yıkım Firmaları

Yıkım firmaları planlı veya plansız bir şekilde özellikle bina gibi yapıların çökmesi parçalanması işlerini gerçekleştiren firmalara yıkım firmaları denir. Yıkımlar her zaman plansız bir şekilde yapılmaz bazen de planlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu durumda yıkım firmaları olay alanında devreye girmiş olur. Yıkım firmalarının temel maksadı yıkılacak olan binanın güvenli ve planlı bir şekilde yıkımının yürütülmesi olarak gösterilebilir.

Yıkılacak binanın yıkımı planlı bir şekilde yapılmadığı takdirde pek çok iş kazasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden yıkım firmaları bu işin planlama kısmını çok iyi yürütmek durumunda olurlar. Yani öncelikli planlama yapılır daha sonrasında yapının yıkım planlanması gerçekleştirilir. Sonrasında yıkımın güvenli bir şekilde yapılmasına zemin hazırlanır. Güvenliği sağlamak adına insanları o bölgeden uzaklaştırmak ve iş güvenliği kurallarını sıkı sıkıya uymak gereklidir.

Neden Yıkım Firmalarına İhtiyaç Duyulur

Yıkım firmaları özellikle son dönemlerde oldukça ihtiyaç duyulan firmalar arasında yer alır. Ülke içinde pek çok yaşanan depremler birçok binanın yıkılmasına diğerlerinin ise zarar görmesine sebep olur. Zarar görmüş olan yapılar mühendisler tarafından incelenip ve duruma göre deprem hasarlı bina olarak değerlendirilmesi yapılır.

Deprem hasarlı binalarda oturmak oldukça tehlikeli olan bir durumdur. Bu nedenle bu yapıların plansız bir şekilde kendiliğinden ve çevreye zarar verecek şekilde yıkım yapılmasını önlemek istenir. Bu nedenle yıkım firmalarına başvuru yapılır. Yıkım firmaları deprem hasarlı binalar gibi oldukça çok zarar görmüş yapıların planlı ve güvenli bir şekilde yıkımını yapar. Bu sayede bir sonraki depremde ya da zamansız bir şekilde yapının yıkılması engellenmiş olur.

Yıkım Yöntemleri

Planlı yakınlarda pek çok yöntem kullanımı vardır. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse şu şekilde liste oluşabilir.

  • El yöntemi ile yıkım
  • Makine yöntemi ile yıkım
  • Kimyasal yöntemler ile yıkım

El yöntemi ile yıkımda daha çok küçük yapılarda tercih edilir bu yıkım yöntemi yapının üstünden başlayarak aşağı doğru inilmesi şeklinde yapılır. Yavaş İlerleyen bir yıkım yöntemi olduğu için yıkım firmaları tarafından tercih edilen bir yöntem değildir. Sadece diğer yıkım yöntemlerinin uygulanacağı yerlerde tercih edilir bunlar bu yıkım yönteminde elmas kesiciler el çekiçleri elmas tel testereler tercih edilir.

Makine ile yıkım yapılmasında el ile yıkıma göre daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Zaman gibi avantajlarının beraberinde çok planlama ihtiyaç duyulan bir yıkım yöntemidir. Bu yıkım yönteminde baz makineleri kullanılır yapı kısa bir şekilde yıkımı gerçekleşmiş olur. Firmamız tüm yıkım işlerinde kaliteli hizmet verir. Bizimle iletişime 0532 775 86 19 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

hemen ara