Kazık Başı Kırımı

Kazık Başı Kırımı

İnşaat sektöründe beton delme ve kesme işleme sonrası en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi kazık başı kırımı olarak bilinir. Kazık başı kırımı inşaatta beton bloklar içine yerleştirilmiş olan demir çubuklara verilmiş olan isim olarak bilinir. Bu çubukların ölçüye uygun olarak kullanılabilmesi için belirli uzunlukları da kesilmesi gerekir. Ayrıca yapılmış olan kazık üzerindeki fazla kısımların alınması için kazık başı kırımı yapılır. Bu kırım işlemi ise kazık yerleştirme yapıldıktan sonra gerçekleştirilir. İnşaat alanlarında etkili çözüm olarak yapılmış olan bu uygulama raylı bir sistemle başarılı şekilde gerçekleştirilir.

Kazık Kırımı Nedir

Bina güçlendirme ve ağırlığı taşımaya yardımcı olma maksadı ile kazık yapımı sağlanır. Fakat beton kazık yapımı esnasında bazen kodlama hataları olabilir. Bu da imalat hatası yapılan kazıkların kırılmasını kaçınılmaz hale getirir. Bu nedenle kazık başı kırımı yapılır. Bu işlem yapılırken silindir şeklinde hidrolik veya mekanik bir kesme cihazı tercih edilir.

Bu sayede taşan beton ve demir kısımları temiz bir şekilde kırımı gerçekleştirilir. Basınçlı ve hidrolik makinelerin yaygınlaşması ise yapılan kazık kırımını daha pratik bir hale getirmiştir. Bu aşamaya gelmeden evvel kazıp başı kırımı hazırlanması ve yerleştirilmesi gereken zemine yerleştirilmiş olması gerekir. Kazık başı yerleştirilmesi yapılan yerler.

Çökme tehlikesi fark edilen beton yapılarda kazık yerleştirme işlemi yapılır. Sıkışan zeminlerde bu işlem gerçekleştirilir. Zor açılan kuyu alanlarına da kazık yerleştirme işlemi yapılır. Bu yapılarda ağırlık sebebi ile yapının taşımakta zorlanmış olduğu ağırlığı farklı alanlara yaymak hedeflenir. Bu amaçla ihtiyaç duyulmuş olan alanlar belirlenerek zemin derinliğine uygun büyüklükte kazıklar yapılır. Kazık yerleşme ve beton dökümü bittikten sonra ise kazık başı kırımı gerçekleştirilir.

Kazık Başı Kesimi

İnşaat alanında ağırlığı desteklenecek olan kısımlar belirlendikten sonra ihtiyaç duyulan demir kazağı yerleştirerek üzerine beton dökülme işlemi yapılır. Beton donduktan sonra dışarıdaki fazla olan betonu hilti ya da kompresör yardımı ile temizleme işlemi gerçekleştirilir. Bunun yapılması ise yerleştirilmiş olan demir kazıkların uçlarında radyal temele bağlanmak istenmiş olmasıdır. Kullanılmış olan hilti ya da kompresör kazık kesimi için basınçla beraber kolay çalışma olanağı sağlar.

Hilti ile yapılacak olan kazık kesim darbeli ve basınçta bir sistem ile çalışır. Matkap mantığı ile çalışmış olan bu makine el ile kontrol olanağı vardır. Güç isteyen aynı zamanda zemine zarar verilmeden gerçekleştirilmesi gereken bu işlemler arasında kazık başı kırımı yer alır. Sizlere bu konuda yardımcı olacak olan firmamız ile 0532 775 86 19 numaradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

hemen ara